sobota, 6 lipca 2013

Z młodej kapusty


Nie pamiętam, czy już o tym wspominałam, ale czasami mam wrażenie, że w kółko gotuję te same zupy: rosół, pomidorową, ogórkową, pieczarkową, kalafiorową czasem krupnik i żurek, żadziej barszcz czerwony i od czasu do czasu coś sezonowego jak botwinka czy zupa szparagowa. W imię mojego postanowienia o jedzeniu większej ilości młodych warzyw o tej porze roku, kupiłam kapustę z myślą o zupie ze słodkiej kapusty, w niektórych regionach Polski zwanej parzybrodą. Główka kapusty to o wiele za dużo na samą zupę, zatem zrobiłam jeszcze pyszną młodą kaspustę zasmażaną. Można ją jeść jako danie główne (jak bigos) lub może być dodatkiem do drugiego dania. Zdecydowanie polecam pierwszy wariant z kawałkiem chrupiącej bagietki.

Parzybroda

1/2 kg mięsa na rosół (szponder, łata, pręga)
1/2 kg wędzonych żeberek lub boczku
2 marchewki
2 pietruszki
1 mały seler (lub 1/2 dużego)
1 por
4 ziarenka ziela angielskiego
4 ziarenka czarnego pieprzu
1 liść laurowy
1/2 średniej wielkości główki kapusty
4-5 ziemniaków
sól
pieprz

Surowe oraz wędzone mięso i obraną włoszczyznę zalać 1,5-2 l zimnej wody (tak, by woda przykryła mięso). Gotować początkowo na dużym ogniu, a gdy zacznie wrzeć, zmniejszyć płomień i dalej powoli gotować. W międzyczasie zebrać szumowiny i dodać przyprawy. Gdy mięso i warzywa zmiękną, wyjąć je i przecedzić wywar. Do zupy dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz obraną z wierzchnich liści pokrojoną kapustę bez głąba (najlepiej pokroić ją w dłuższe kawałki, od których zupa wzięła swoją nazwę, bowiem właśnie długie kawałki kapusty parzyły brodę podczas jedzenia). Mięso z żeberek lub boczek pokroić w kostkę i również dodać do zupy. Gotować do momentu aż kapusta i ziemniaki będą miękkie (dosłownie kilka minut). Na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem.


Kapusta zasmażana

1/2 średniej wielkości główki kapusty
1 cebula
1/2 kg wędzonego boczku (dodatkowo można dodać także szpek, kiełbasę lub inny rodzaj wędzonej wędliny)
2 łyżki masła
1 łyżka mąki
1 liść laurowy
sól
pieprz

Kapustę obrać z wierzchnich liści, usunąć głąb, poszatkować i zalać niewielką ilością wody. Dodać liść laurowy i gotować na niewielkim płomieniu. Boczek pokroić w kostkę i zrumienić na patelni, następnie przełożyć do gotującej się kapusty, zaś na wytopionym tłuszczu zeszklić pokrojoną w drobną kostkę cebulę i również dodać do kapusty. Gdy kapusta będzie miękka, roztopić na patelni masło, dodać mąkę i cały czas mieszając zasmażać ok. 1-2 min. Dodać zasmażkę do kapusty i całość zagotować. Na końcu doprawić solą i pieprzem. Podawać z pieczywem lub jako dodatek do mięs.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz