poniedziałek, 11 listopada 2013

Gęsina z jesiennymi warzywami

Dziś obchodzimy nie tylko Święto Niepodległości, ale także dzień Świętego Marcina czczony niegdyś zgodnie ze staropolską tradycją uroczystym rodzinnym obiadem, którego głównym daniem była gęś. W listopadzie bowiem kończył się okres tuczu tego ptactwa. Od kilku lat w Polsce próbuje się przywrócić ten zwyczaj, czego jestem ogromną zwolenniczką. Serwis gastronauci.pl zachęca do odwiedzania w listopadzie restauracji w całej Polsce serwujących właśnie gęsinę. Ciekawostką jest, że w tym miesiącu znalazła się ona nawet w menu kolejowego Warsu! Ja w tym roku polecam gęś z kolorowymi jesiennymi warzywami, wśród których koniecznie musi znaleźć się także dynia.

Składniki:

gęś w całości lub w kawałkach
½ kg dyni
2 podłużne papryki
6-8 szalotek
1 słoiczek suszonych pomidorów w oleju 
5 ząbków czosnku
sól
pieprz
majeranek
słodka papryka w proszku
cząber
szczypta szafranu

Gęsinę umyć i osuszyć. Natrzeć solą, pieprzem i majerankiem i odłożyć na noc do lodówki. Nazajutrz przełożyć gęś do brytfanny, podlać wodą i piec w temperaturze 180-200 stopni ok. 2-3 godz. w zależności od wagi, polewając od czasu do czasu sosem z pieczenia.

Warzywa umyć. Dynię obrać i pokroić w kostkę. Z papryki usunąć gniazda nasienne i pokroić w talarki. Szalotki i czosnek obrać i pokroić w plasterki. Na patelni rozgrzać olej będący zalewą do suszonych pomidorów. Podsmażyć na nim szalotki i czosnek wraz z szafrenem. Następnie dodać paprykę i podlać niewielką ilością wody.  Gdy papryka będzie już miękka dodać dynię i pomidory (w całości lub pokrojone). Smażyć jeszcze ok. 5 min. do momentu aż dynia zmięknie, ale się nie rozpadnie. Doprawić do smaku solą, pieprzem oraz słodką papryką i cząbrem.

Gęś podawać z opiekanymi ziemniakami i sosem warzywnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz