sobota, 10 marca 2012

Smaki Bułgarii

Sałatka szopska - Riła - Hotel Centaur
Niedawno otworzyłam ostatni słoiczek dżemu figowego, który przywiozłam z ubiegłorocznych wakacji na bułgarskim wybrzeżu. Za oknem jeszcze zimno, a ja we wspomnieniach przeniosłam się na upalną piaszczystą plażę i do małych sympatycznych knajpek oferujących bardzo smaczne potrawy kuchni bułgarskiej. Najbardziej chyba znaną i rozpoznawalną potrawą tego kraju jest sałatka szopska złożona z pomidorów, ogórków, cebuli i duszonej papryki posypana kruszonym serem sirene przypominającym grecką fetę. Kuchnia bułgarska to w dużej mierze mieszanka kuchni bałkańskiej, greckiej i tureckiej.
W jednym z hoteli w okolicach Rilskiego Monastyru, gdzie zatrzymywaliśmy się w drodze na wybrzeże, ugoszczono nas tradycyjnym bułgarskim śniadaniem. Złożone było z kromek chleba namoczonych w mleku, następnie w jajku i obsmażonych na patelni. Można je spożywać z serem sirene lub na słodko z dżemem. Do tego kiseło mliako, czyli zsiadłe mleko lub gęsty kwaśny jogurt, które Bułgarzy jedzą nie tylko na śniadanie, ale podają także do dań obiadowych. Odniosłam jednak wrażenie, że takie śniadanie serwuje się raczej tylko turystom, bowiem sami Bułgarzy spożywają je w biegu, często w drodze do pracy. Na ulicach bułgarskich miast mnóstwo jest automatów do kawy oraz kiosków ("okienek") oferujących rozmaite wypieki od słodkich bułeczek, drożdżówek, po wyroby bardziej przypominające np. krokiety niż ciastka. Najbardziej znana jest banica z ciasta francuskiego z nadzieniem z sera sirene. Obok każdego takiego kiosku stoi lodówka z jogurtami i lokalnym napojem o nazwie boza ze sfermentowanej pszenicy o bardzo specyficznym smaku, który nie zawsze odpowiada cudzoziemcom, mnie jednak zachwycił.

Tradycyjne bułgarskie śniadanie
"Okienko" z bułgarskimi wypiekami - Sozopol
Boza
Obiad, a raczej obiadokolację spożywa się w Bułgarii późną porą, ale jest to posiłek, który się celebruje i który przybiera czasami postać biesiady. Wspomniana sałatka szopska stanowi zazwyczaj przystawkę. Następnie są zupy, czyli czorby. Najbardziej znane to bob czorba, czyli zupa fasolowa z dodatkiem aromatycznych ziół oraz latem tarator, czyli chłodnik z dodatkiem ogórków i orzechów.

Bob czorba
Tarator
Charakterystyczne dania kuchni bułgarskiej to kebapcze i kiufteta (z siekanego lub mielonego mięsa) oraz dania zapiekane w specjalnym glinianym naczyniu, czyli kawarma i giuwecz. Ja nie do końca potrafię powiedzieć czym się różnią. Oba to kawałki mięsa duszone z warzywami (głównie z papryką i pomidorami) w gęstym zawiesistym sosie. Warto spróbować także musaki (zapiekanka z bakłażanów i mięsa) oraz faszerowanej papryki i gołąbków w liściach winogron, które nazywają się syrmi

Kebapcze i kiufteta
Kawarma
Giuwecz
Musaka
Faszerowana papryka
Syrmi
Będąc na wybrzeżu nie można oczywiście pominąć czarnomorskich ryb z bardzo charakterystyczną cieniutką jak szpilka beloną na czele oraz caca, czyli smażonych w głębokim tłuszczu maleńkich sardynek idealnych jako przekąska do piwa.

Caca (możne się trafić także konik morski)
Bułgaria słynie także z plantacji róż. Olejki różane wykorzystywane są głównie w przemyśle drogeryjnym, jednak różany aromat można spotkać także w kulinariach. Polecam fantastyczne galaretki różane (choć występują także w innych smakach) dla turystów pakowane w pudełka z widokami atrakcji turystycznych.

1 komentarz:

  1. that all looks delicious, good to learn more about another cuisine...

    OdpowiedzUsuń